Larisa Iordache, vedetă în China

• publicat la: 12 octombrie 2014

elegaţia României a încheiat Campionatul Mondial de gimnastică de la Nanning cu un bilanţ de 2 medalii de argint. Ambele au fost câştigate de Larisa Iordache, cea mai valoroasă gimnastă a momentului din ţara noastră şi una dintre cele mai bune sportive din lume.

Larisa Iordache a fost notată, astăzi, cu 14.800, în finala de la sol, la capătul unui exerciţiu cu un grad ridicat de dificultate.

Românca a fost devansată, la fel ca şi în finala de la individual compus de americanca Simone Biles. Podiumul finalei de la sol a fost completat de rusoaica Aliya Mustafina.

Tot duminică, în finala de la bârnă, Larisa a avut o ratare şi a terminat întrecerea pe locul al cincilea. Vineri, în finala de la individual compus, gimnasta tricoloră a obţinut tot medalia de argint.

În finala pe echipe gimnastele noastre au terminat pe locul 4, tot Larisa Iordache fiind sportiva care a punctat cel mai consistent pentru România./sursa napocanews.ro