România învinge Ungaria la fotbal cu tot cu arbitri

• publicat la: 27 martie 2021

Echipa națională de tineret a României a învins Ungaria, pe terenul acesteia, în cadrul celei de-a doua partide de la Campionatul European, notează r3media.ro.

Tricolorii au învins cu 2-1, după ce au fost conduși cu 1-0. La pauză a fost 0-0. Golurile României au fost marcate de Mățan (69) și Pașcanu (87). Pentru gazde a marcat Csonka în minutul 56.

Victoria este cu atât mai meritorie cu cât arbitrajul a fost scandalos. Mai întâi, la scorul de 0-0 nu a fost acordat un penalti clar pentru România, iar apoi, golul maghiar a fost precedat de un fault clar, rămas nesancționat.

România U21: Vlad – Haruț, Ciobotariu, Pașcanu, Boboc – Olaru, Marin, Ciobanu – Moruțan, Ganea, Mățan
Rezerve: Aioani, Eșanu, Opruț, Drăgușin, Dulca, Cîmpanu, Oaidă, Chindriș, Oct. Popescu, Itu, Vlădoiu, Ad. Petre

Ungaria U21: Bese, Bolla – Balogh, Mocsi, Deutsch – Csonka, Mezei – Skribek, Szendrei, Kiss – Szoke.
Rezerve: Auerbach, Barany, Biro, Bukta, Hinora, Huszti, Kata, Kovacs, Kovacsreti, Palincsar, Tamas, Varju.

Următorul meci al României va avea loc pe 30 martie, contra Germaniei.