Cehii Miroslav Zapletal – Marek Sykora au câștigat prima etapă a Campionatul Național de Rally Raid Satu Mare

• publicat la: 12 iulie 2020
Cehii Miroslav Zapletal – Marek Sykora au câștigat prima etapă a  Campionatul Național de Rally Raid Satu Mare
Prima etapă a  Campionatul Național de Rally Raid România, organizată în județul Satu Mare la sfârșitul acestei săptămâni, s-a încheiat sâmbătă, 11 iulie, cu festivitatea de premiere a câștigătorilor. Cehii Miroslav Zapletal – Marek Sykora sunt câștigătorii competiției.

Organizat de NSM Motorsport împreună cu „TransCarpatic Rally”,”Carpatica Rally Raid”, „Trofeul Carpatica Rally Raid”, „Trofeul Paul Badea”, „Cupa Sătmarului” și „A-CAR GerBog RallyRaid”, evenimentul automobilistic a reunit la Satu Mare 30 de echipaje, din care 11 au fost din străinătate, din țări precum Ungaria,  Cehia, Slovacia și Polonia.
La finalul celor două zile de competiție a fost stabilit clasamentul general:
Pe primele trei locuri s-au situat echipajele alcătuite din Miroslav Zapletal – Marek Sykora din  Cehia ( grupa/ clasa T1),  Miklos Trebitsch – Szoke Nicolett din Ungaria ( grupa/clasa SbS) și  Claudiu Barbu – Marius Lupu  din București ( grupa/clasa T3 ).
Miroslav Zapletal are o bogată experiență în competițiile automobilistice.

Între altele, în palmaresul acestuia se află un titlu mondial FIA cross country, iar în anul 2009 s-a situat pe locul șapte în  Raliul Dakar.
Echipajul alcătuit din Miroslav Zapletal și Marek Sykora au participat la competiție cu un autoturism Hummer H3 EV.